W życiu osieroconego dziecka będzie wiele chwil, kiedy w szczególny sposób będzie odczuwało brak osoby, która zmarła. Pamięć o niej będzie powracać szczególnie mocno podczas urodzin, imienin, świąt, różnego rodzaju rocznic czy wakacji. Warto do takich dni się przygotować. Co możesz zrobić wraz z dzieckiem, by uczcić pamięć o zmarłym? Oto lista popularnych zajęć, które osoby w żałobie podejmują w tych szczególnych dniach:
- Piszą list do zmarłej osoby, w którym zawierają swoje aktualne emocje i myśli lub wspominają wspólne chwile.
- Tworzą wiersz czy piosenkę, wykonują rysunki lub zabawki, a następnie „obdarowują” tym osobę zmarłą.
- Nagrywają ulubione utwory osoby zmarłej i odtwarzają je specjalnie dla niej.
- Tworzą specjalne miejsce wspomnień ze zdjęciami, listami, pamiątkami, złotymi myślami czy rysunkami. Do tego celu można wykorzystać tablicę korkową, tekturowe pudełko, szafkę czy szufladę w komodzie, a nawet wybrane miejsce w ogrodzie.
- Prowadzą dziennik, pamiętnik, w którym zapisują, jak się czują, co się u nich aktualnie dzieje.
- Przytulają się do swoich bliskich.
- Razem z bliskimi płaczą i pocieszają się wzajemnie.
- Robią plan tego, co będą robić danego dnia.
- Odwiedzają grób, odmawiają modlitwy, mówią kilka słów nad grobem lub zostawiają tam jakąś wyjątkową rzecz, na przykład zdjęcie, kwiaty, list lub wiersz.
- Odwiedzają miejsca, które w szczególny sposób kojarzą się ze zmarłą osobą. Może być to miejsce związane z ostatnimi wakacjami lub ulubione miejsce osoby zmarłej, na przykład kawiarnia, kino, park czy pływalnia.
- Zapalają świeczki lub znicz.
- Wypuszczają balon z helem z przyczepionymi karteczkami zawierającymi opisy różnych wspomnień o zmarłym lub pozdrowienia dla niego.
- Organizują spotkanie wspomnieniowe, podczas którego przytaczane są różne historie związane ze zmarłym czy odtwarzane slajdy z nim w roli głównej.