Żałoba w społeczności szkolnej

Zapraszamy na dwudniowe szkolenie on-line "Żałoba w społeczności szkolnej" dla nauczycieli, pedagogów i psychologów gdańskich placówek oświatowych.

TERMINY SZKOLENIA (godziny 9:00-15:00):
I grupa: 22 i 29 października 2020 – grupa podstawowa
II grupa: 7 i 14 listopada 2020 – grupa podstawowa

Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazanie możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenie niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie. Spotkania realizowane są w ramach programu FDO Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej.

Adresaci
Pracownicy placówek oświatowych, których wsparcie osób w żałobie nie jest codzienną praktyką, ale w swojej pracy stykają się z osieroconymi i chcieliby pogłębić wiedzę na temat pomocy osobom w kryzysie.

Plan ramowy zajęć warsztatowych (grupa podstawowa)
I dzień – Śmierć w rodzinie ucznia
9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę procesu żałoby dzieci i nastolatków
11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych
13.00-15.00 Sposoby wsparcia dziecka i nastolatka w żałobie
II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej
9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę interwencji kryzysowej w placówce
11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji
13.00-15.00 Sposoby pracy z uczniem, klasą i pracownikami w żałobie

Zgłoszenia
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie udziału do Anity Mrug-Bazylczuk pod nr tel. 573 001 212 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przyjmujemy jedną osobę z danej placówki, pozostałe znajdą się na liście rezerwowej. Zajęcia są bezpłatne, finansowane ze środków Miasta Gdańska.

Miejsce
Ze względu na trwającą pandemię, szkolenie będzie on-line. Zgłoszeni uczestnicy otrzymają dostęp do szkolenia do organizatora.

Materiały edukacyjne: skrypt szkoleniowy, bajka terapeutyczna, szkic zajęć dydaktycznych dla nauczycieli, scenariusz zajęć warsztatowych dla najmłodszych, poradnik dla nauczycieli na temat rozmów z uczniami o śmierci i umieraniu, poradnik dotyczący przeprowadzania Dnia Tumbo w szkole.

Cele edukacyjne
− wprowadzenie w zagadnienia związane ze śmiercią i żałobą,
− przedstawienie podstawowych, codziennych sposobów wsparcia ucznia i nauczyciela w żałobie,
− wypracowanie strategii postępowania szkoły w sytuacji kryzysowej jaką jest śmierć w społeczności szkolnej, a w szczególności poruszenie tematyki:
- przekazywania trudnych informacji pracownikom, uczniom i rodzicom,
- uczczenia pamięci o zmarłym,
- krótkoterminowego i długoterminowego wsparcia dla uczniów i pracowników.
− uwypuklenie różnic w postępowaniu w sytuacji żałoby w wyniku śmierci nagłej (wypadek, samobójstwo) oraz śmierci w rodzinie ucznia i śmierci dotyczącej całej społeczności szkolnej.

Efekty kształcenia
Po ukończeniu tego modułu uczestnicy będą:
− lepiej rozumieli rolę placówki i zadania osób wspierających osierocone dzieci i nastolatki w żałobie,
− umieli zaproponować odpowiednie formy reagowania w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej adekwatne do sytuacji i wieku w jakim są uczniowie,
− potrafili stworzyć bezpieczny i wspierający kontakt z osobami w żałobie,
− bardziej świadomi własnych kompetencji i ograniczeń w pomaganiu osobom osieroconym.

Wykładowca - Agnieszka Paczkowska Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, Wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla pedagogów, psychologów, pielęgniarek i lekarzy oraz dla studentów uczelni medycznych i humanistycznych na temat komunikacji z chorym i wsparcia osób w żałobie. Na co dzień pracuje z chorymi u kresu życia, ich rodzinami oraz osobami w żałobie. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” działającego w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej.

Program FDO Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej
Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było. Program FDO Tumbo Pomaga powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Elementami programu są: portal edukacyjny www.tumbopomaga.pl, szkolenia skierowane do uczniów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, superwizje indywidualne i grupowe pracy osób wspierających osieroconych, książki terapeutyczne dla osieroconych Bajki Plasterki, pomoc psychosocjalna oraz wydarzenie edukacyjno-charytatywne Dzień Tumbo realizowane w placówkach edukacyjnych 21 listopada. Przede wszystkim jednak na co dzień udzielamy pomocy socjalnej i psychologicznej osieroconym uczniom i ich bliskim.

Szkolenie sfinansowano ze środków Miasta Gdańska

Free Joomla templates by Ltheme